Rottweiler
Rottweiler jest rasą zaliczaną do grupy molosów, psów w typie mastifa. Niektórzy zaliczają je także do gładkowłosych psów zaganiających, które wywodzą się z linii psów bawarskich, posiadających celtycki rodowód. W Polsce uznawane są za rasę psów agresywnych i na ich posiadanie trzeba mieć specjalne zezwolenie od władz gminnych.
Występują dwie odmiany tego psa, tzw. German Rottweiler oraz American Rottweiler. Pies w typie niemieckim, czyli ten pierwszy jest niższy, bardziej krępy i ma większą głowę. Natomiast druga odmiana rottweilera, czyli tzw. typ amerykański jest wyższy, lżejszy i posiada nieco mniejszą głową.
Historia rasy
Rottweilery wywodzą się z podbitej niegdyś przez Rzymian Germanii (dziś ziemie niemieckie, Szwabia). Te masywne dziś psy wówczas pilnowały bydła, które stanowiło podstawowe pożywienie legionów rzymskich lub ciągnęły wozy z mięsem dla legionistów. Wtedy rottweilery były lekkie i smukłe oraz posiadały długie, „haczykowate” ogony. Były także wykorzystywane jako psy pasterskie lub rzeźnickie, czyli takie, które pomagały w zaganianiu zwierząt rzeźnych na place targowe.
Rottweilery zawdzięczają swoją nazwę miastu Rottweil, które niegdyś było centrum hodowli tej rasy. Rasa ta posiada dwojaki rodowód. Jedna z wersji brzmi, że wywodzi się ona od bawarskiego psa pasterskiego, zaś druga, iż stanowi bezpośredniego spadkobiercę mastifa tybetańskiego, który przybył na tereny Niemiec wraz z rzymskimi legionami.
Na przestrzeni lat rottweilery przybrały na masie. Ich obecny wygląd wymogły nowe sposoby ich wykorzystania – chętnie współpracują z człowiekiem i są wykorzystywane do ciężkich prac oraz jako psy obronne bądź stróżujące. Mogą być używane do zaganiania bydła, tropienia, a także służby wojskowej czy policyjnej.
Wygląd
Rottweilery są przysadziste, potężne o harmonijnej budowie wskazującej na wytrzymałość, zwinność oraz ogromną siłę. Ich głowy są dość masywne, mają lekko wypukłe czoło, mocne i szerokie szczęki, owalne i ciemnobrązowe oczy, wysoko osadzone uszy, silnie zbudowaną szyję, szeroki i lekko zaokrąglony zad, zwarty, mocny i prosty grzbiet, szeroką klatkę piersiową, a także zazwyczaj obcinany na wysokości pierwszego bądź drugiego kręgu ogon. Są dobrze umięśnione i atletyczne, lecz nie ociężałe. Szata rottweilera składa się ze średniej długości oraz twardych w dotyku włosów okrywowych i podszerstka.
-
umaszczenie: czarne, podpalane (rdzawe lub jasnobrązowe znaczenie na podgardlu, policzkach, piersi, kufie i kończynach, a także nad oczyma i pod nasadą ogona)
-
długość życia:8-12 lat
-
wzrost: 56-69 cm
-
waga:38-59 kg
-
szkolenie: trudne, mimo sporej inteligencji
-
postawa wobec obcych: nieufny i podejrzliwy
-
stosunek do innych psów: agresywny, o ile nie zna ich od szczenięctwa
-
temperament: silny instynkt obronny, odważny, oddany swojemu opiekunowi, uparty, z natury bardzo dominujący
Charakter
Są to psy zrównoważone, lecz wymagające odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Charakteryzują się pewnością siebie, samodzielnością, uporem oraz skłonnością do dominacji. Z natury to psy obronne i agresywne wobec intruzów.
Wymagają prowadzenia przez doświadczonego, zrównoważonego i odpowiedzialnego przewodnika. Zwykle podporządkowują się tylko jednemu opiekunowi.
Na co należy uważać
Rottweilery potrzebują sporej dawki codziennego ruchu, parogodzinnych zabaw i ćwiczeń, gdyż szybko tyją i są bardzo aktywne na zewnątrz. W okresie linienia wymagają też zwiększonej częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych. Dieta rottweilera powinna opierać się na dużej ilości białka, a poporcjowane wcześniej posiłki należy podawać mu po wysiłku fizycznym. Rottweilery nie są polecane do domów z małymi dziećmi, ze względu na swoje spore gabaryty.
Zdrowie
Jak u większości psów dużych ras może pojawić się dysplazja stawów biodrowych oraz dysplazja stawów łokciowych. Mają również skłonność do alergii, chorób nowotworowych i wystąpienia skrętu żołądka. Zdarzają się też problemy z oczami, głównie: podwinięcie powieki, które może doprowadzić do uszkodzenia rogówki.